Společnost pro uchování odbojových tradic, z.s. Valašské Meziříčí

 

Na pondělí 28. října připadlo 106. výročí vzniku samostatného československého státu. U příležitosti tohoto významného jubilea proběhla v pátek 25. října vzpomínka u památníku TGM v parku Botanika.

Plodná spolupráce města Valašské Meziříčí a SUOT tak pokračovala i nadále. Oproti minulým letům měla však vzpomínka jiný charakter s cílem více přiblížit události 28. října 1918 žákům místních základních škol. To se povedlo díky práci učitelek a studentů Gymnázia Františka Palackého, kteří si připravili hrané pásmo mapující události, k nimž ve spojitosti se vznikem samostatného státu došlo před 106 lety ve Valašském Meziříčí. Děkujeme na tomto všem, kteří se aktivně zúčastnili a dále také všem, kteří strávili svůj čas při tak milé vzpomínce.

Mgr.Michal Šlerka

předseda SUOT Valašské Meziříčí

Od Palackých k Palackému

Tak by šel nazvat náš sobotní výlet, který proběhl sluncem zalitou sobotou 19.října.2024. Jako první jsme se zastavili v Hodslavicích, kde nás fundovaně a poutavě provázel evangelický farář Lubomír Červenka. Podívali jsme se do dřevěného kostela sv. Ondřeje, který je nejstarší dřevěný kostel na severní Moravě. Pak jsme navštívili rodný dům Františka Palackého a slyšeli jsme jeho životopis. Potom nás pan Červenka zavedl do evangelického kostela v Hodslavicích. Dále následovala část, kdy jsme přijížděli do Kunína. Najedli jsme se (výtečně) v zámecké restauraci. Po jídle jsme se přesunuli na prohlídku zámku Kunín, kde studoval František Palacký, ale kvůli jeho otci, na zámku nedostudoval. Líbila se nám lovecká místnost, příběh hraběnky Marie Walburgy a rodiny Bauerů. Myslím, že se tam všem líbilo. A potom hurá zpátky do Valmezu!

Účastníci zájezdu SUOT

 


21.10.24 / Aktuálně / Akce spolku

 

Vážení, SUOT vás zve na oslavu vzniku Československé republiky. Ta proběhne v pátek 25. října 2024 v 10:00 hodin v parku Botanika ve Valašském Meziříčí. V letošním roce si studenti místního gymnázia připravili zajímavé vystoupení a všichni jste srdečně zváni a rádi vás uvidíme v co největším počtu.

Mgr.Michal Šlerka,předseda SUOT Valašské Meziříčí

 

- - -

Město Valašské Meziříči a Český svaz ochránců přírody si Vás dovolují pozvat ve čtvrtek 23.5.2024 v 11.hodin na náměstí,kde si připomeneme117.výročí zvolení T.G.Masaryka poslancem vídeňského sněmu za volební obvod třinácti moravských měst.

- - -

Návštěva Terezínské tryzny a Lidic

Dne 19. května 2024 jsme měli tu čest zúčastnit se Terezínské tryzny, která je každoročně pořádána k uctění památky obětí nacistického teroru. Spolu s našimi členy a sympatizanty jeli také studenti Gymnázia Františka Palackého z  Valašského Meziříčí.

Tryzna začala v dopoledních hodinách, kdy se na Národním hřbitově shromáždily stovky lidí, včetně pozůstalých, pamětníků, státních představitelů a zástupců různých organizací. Ceremonie byla zahájena kladením věnců k památníku obětí. Poté následovaly proslovy politiků a vzpomínky na tragické události, které zde probíhaly. Mezi řečníky nechyběli ani přeživší holocaustu, jejichž emotivní vyprávění hluboce zasáhla všechny přítomné. Všichni přítomní se mohli zapojit do modliteb a zamyšlení, čímž vzdali hold všem, kteří v Terezíně trpěli.

Po návštěvě Terezína jsme se přesunuli do Lidic, kde nás provázel a vedl pan Miroslav Kaliba, který má k tomuto místu hluboký osobní vztah, neboť jde o syna jedné z lidických žen.

Prohlídka začala u hřbitova, kde jsme se seznámili s oněmi tragickými událostmi, pohledem na historii Lidic, včetně příběhů jednotlivých obyvatel, kteří zde žili před tragédií. Jeho vyprávění bylo plné emocí a osobních příběhů, což prohlídce dodalo mimořádný rozměr.

Následně jsme prošli místy, kde dříve stály lidické domy, a navštívili jsme hrob tragicky zesnulých mužů a následně i památníku lidických dětí, který připomíná osudy nejmenších obětí této hrůzné události.

Tento den byl pro nás hlubokým zážitkem, který nám připomněl krutost válečných událostí a důležitost uchovávání památky na oběti války. Díky panu Miroslavu Kalibovi jsme mohli získat hlubší pochopení historických souvislostí a osobních příběhů, které se za těmito místy skrývají.

Tyto události nám připomněly, že je nezbytné neustále se vzdělávat a vzpomínat, aby se podobné tragédie již nikdy neopakovaly. Navštěvování památných míst a účast na pietních akcích jsou důležité nejen pro uctění památky obětí, ale i pro naši vlastní lidskou odpovědnost a morální povinnost předávat toto poselství dalším generacím.

1.3.24 / Akce spolku

- - -

Úvodní slovo předsedy spolku SUOT:

Před 174 lety se do chudé rodiny panského kočího narodil syn Tomáš. O desítky let později z něj vyrostl vynikající pedagog, myslitel a politik Tomáš Garrigue Masaryk. A právě proto jsme si ve čtvrtek 7. března 2024 připomněli u pomníku v Botanice tuto událost. I přes mnohé kontroverze zůstává stálé TGM jednou z nejdůležitějších osobností českých dějin a osobností osobně spojenou s Valašským Meziříčím a jeho okolím. Jsme rádi, že v toto chladné odpoledne přišlo na 50 lidí vzpomínat na prvního prezidenta samostatného Československa. Naše poděkování za spolupráci při této akci patří městu Valašské Meziříčí, Sokolské stráži a zástupcům legionářů. Také nesmíme zapomenout na uchu lahodící hudební vystoupení sourozenců Záslavových.

Naše společnost si Vás dovoluje pozvat na na pietní vzpomínku, kterou pořádáme u příležitosti 173. výročí narození našeho prvého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Když 28.10.1918 nadšené davy vítaly v Praze vznik samostatnosti, neměl nikdo z účastníků představu, jaký tento nový stát bude. Československá republika se zrodila jako důsledek vítězství Dohody nad Trojspolkem s rozhodujícím přispěním francouzské zahraniční politiky. Značnou zásluhu na vzniku ČSR měl pochopitelně zahraniční odboj vedený Masarykem, Benešem a Štefánikem.

3.10.20 / Akce spolku

V r.2015,kdy vyhořela architektonicky vzácná budova Libušín na Pustevnách,podal tehdejší předseda Alois Martínek návrh na dar pro obnovu této budovy.ˇVýbor a členská základna tehdejší OO ČSBS souhlasila.Poděkování za pomoc při obnově byla od ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově p.Radhoštěm.

Protože členská základna SUOT je skoro totožná s bývalou OO ČSBS rozhodli jsme se podívat jak náš příspěvek pomohl k obnově Libušína.Ten,kdo navštívil tuto budovu před požárem a dne 1.10.2020 kdy byla budova Libušín po obnově oficiálně otevřena,prakticky žádnou změnu nenašel.Budova dle návrhu Slováka Jurkoviče a interiér jsou opět nádherné a valaši i ostatní návštěvníci mohou být pyšní na na ty řemeslníky a umělce,kteří Libušin obnovili.

Naše společnost,společně s Městem Valašské Meziříčí vzpomene 83.výročí úmrtí T.G.Masaryka,prvního prezidenta naší republiky,v 10.00 hodin v parku Botanika ve Valašském Meziříčí.

V obci Zašová (místo narození Jaromíra Daňka) proběhly 5.-6.9.2020 oslavy 650 let založení obce.Při této příležitosti byl jmenovaný oceněn diplomem obce"Čestné uznání",jako významná osobnost v souvislosti s jeho válečnou misí letce-navigátora 311.perutě RAF v Anglii.S jeho životem se veřejnost může seznámit na panelu (zhotoveném členy SUOT) v Kulturním domě Zašová, kde probíhá výstava o životě obce.

Vzpomínkových oslav Slovenského národního povstání se na pozvání Slovenského svazu bojovníků za svobodu zúčastnila i naše delegace.Tato vzpomínka byla u Památníku 1.česko-slovenské brigády J.Žižky v Makově .Položením věnce,zástupci naší společnosti,uctili památku padlých bojovníků.

Pietní akt za legionáře z Valašska u příležitosti 103.výročí bitvy u Zborova,se konal na náměstí ve Valašském Meziříčí u pamětní desky Leopolda Pospíšila ,a na Lhotách u pomníku legionářů.Vzpomínku uspořádala Jednota ČsOL Valašské Meziříčí, Jednota ČsOL Valtice, T.J. Sokol Valašské Meziříčí, T.J. Sokol Třebětice, město Valašské Meziříčí, Společnost pro uchování odbojových tradic, z. s.Valašské Meziříčí a Svaz důstojníků a praporčíků Armády České republiky, o.s.,položením věnců.

První členská schůze 17.6.2020 v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Hrdinství československých letců ve službách RAF připomíná od počátku března výstava ve valašskomeziříčském zámku Žerotínů. 75. výročí od ukončení 2. Světové války přimělo ke spolupráci Spolek KVH 276th Sgdn.RAF,Oblastní organizaci ČSBS Valašské Meziříčí,Svaz důstojníků a praporčíků AČR a v doprovodné výstavě Občanský spolek Lidice se Základní školou Žerotínova Valašské Meziříčí Výstava je výstižně nazvaná Českoslovenští letci v RAF 1940-1945 je doprovázena výstavou "Co mají .společného Valašské Meziříčí a Lidice" ,se podílela výtvarnými pracemi také ZŠ Žerotínova, Valašské Meziříčí.

1.1.20 / Akce spolku

Projekt dobrovolné péče o seniory realizovaný Společností pro uchování odbojových tradic, z.s. Valašské Meziříčí ve spolupráci se Svazem politických vězňů

Naši partneři